Daha Etkili “İnstagram” Kullanmak İçin İpuçları

Daha Etkili “İnstagram” Kullanmak İçin İpuçları

Eğer daha geniş farklı kitleye ve daha fazla kişiye ulaşma ihtiyacı duyuyorsanız sosyal medyanın kurallarını yerine getirmek zorundasınız. Sosyal medyayı kullanmak o kadar profesyonel hale geldi ki bu alanda profesyonelleşmiş ve kendine bu alanda iş imkanı sağlayan bir sürü kişi mevcut. Eğer siz de biraz daha etkili sosyal medya kullanmak istiyorsanız bu ipuçlarına ve kurallara dikkat etmeniz gerekir. Her sosyal medyanın kendine göre bir yönetme şekli vardır. Facebook, twitter ve İnstagram’ın aynı değildir. Hemen hemen çevremizde birçok kişinin sahip olduğu” İnstagram” için ise bazı ipuçları;

 • Her şeyden önce güzel bir instagram isminiz ve profiliniz olması lazım. Sizden bahseden bir profil ve güzel seçilmiş kullanıcı ismi ilk yapılması gereken.
 • Paylaştığınız fotoğraflar ilgi çekici olması lazım yani paylaşılmaya değer olması lazım. Bu nedenden dolayı paylaşımı daha kaliteli hale getirmek için bir sürü fotoğraf filtreleme programları mevcut, mutlaka birini indirmelisiniz. Ya da instagramın kendi filtreleme programını kullanın. Eğer fotoğrafınız filtrelemeye ihtiyaç duymuyorsa #nofilter “hashtag”ini koymayı unutmayın =)
 • Fotoğraf filtrelemek aslında işin en zor kısımlarından biri; herkes fotoğrafın doğal halini beğenmek ister; hayatta da öyle değil midir =) derin felsefenin yeri burası değil =) Filtrelemeyi güzel yapmalısınız ki doğal halinden çok büyük farkı olmasın. Bu nedenle profesyonel filtreleme programlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatta bu konuda blogları okumak çok daha verimli olur.
 • Aynı gün içerisinde ya da aynı zaman diliminde çok fazla fotoğraf paylaşmayın. Birçok sosyal medya uzmanı günde üç paylaşımı geçmemesi gerektiğini söyler benim düşüncem ise çok profesyonel bir kullanıcı değilseniz ve öyle bir hesabınız yok ise en fazla 2 olmalı. Çok fazla paylaşmak istiyorsanız “İnstagram Story ya da Snapchat’den faydalanmak daha mantıklı olur=) Örneğin: Sabah paylaşıyorsanız diğerini akşam saati paylaşabilirsiniz. İki fotoğrafın içeriği aynı ise çok fazla farkındalık yaratmayacaktır.
 • Paylaşımların zamanı çok önemli bir konu; En önemlisi paylaşımlarınızın beğeni alma sayısını paylaştığınız zaman dilimiyle karşılaştırmanız lazım. Kendiniz de instagramda en fazla ne zaman vakit geçiriyorsanız kullanıcıları da öyle düşünün. O yüzden yoğun iş saatlerinde ya da gece yatmadan biraz erken paylaşmalarınız beğeni sayısını düşürebilir. Kendiniz de hata aramayın 😀 Sosyal medya uzmanlarının söylediği hafta içi (doğru zamanda) paylaşımlar hafta sonu paylaşımlarınızdan daha fazla beğeni alabilir. Genelde insanlar hafta sonu tatil yaptığı için tatillerinde daha fazla farklı aktivite yapıp sosyal medyayı daha az kullanabilir. Yine de hitap ettiğiniz kısmı ya da hitap etmek istediğiniz kısmı kendiniz analiz etmelisiniz
 • Daha fazla kitleye ulaşmak daha fazla beğeni almak istiyorsanız “hashtag” kullanmak zorundasınız. Çünkü “hashtag”ler o konuyla ilgilenen kişilerin gözetim altındadır. Paylaşımınız ilgi çekiyorsa mutlaka sizleri o konuyla ilgili takip etmek isteyen olabilir.
 • Doğru hashtag seçimi çok önemli bir nokta. Popüler hashtagler seçmeniz her zaman daha etkilidir çünkü daha fazla kişi paylaşımlarınızı görebilir. #Benburdaneyapıyorumki diye bir hashtag yazmanız ise hiç yazmamanızdan daha iyidir. Eğer böyle bir şey yazmak istiyorsanız açıklama olarak eklemeniz daha iyi olabilir. #Getmorefollewers vb hashtag’ler daha fazla beğenme almanıza neden olsa bile kaliteli paylaşımınızın değerini düşürecektir.
 • İnstagramınızı takip edenlerle iletişim halinde olmanız gerekir. Karşınızdaki kişilerin güzel paylaşımlarını beğenmek onlara yorum eklemek mutlaka kişilerin hoşuna gidecektir ve sizin de hesabınız daha fazla gözlemlenecektir.
 • İnstagram da yemek paylaşmak çok güzel seçeneklerden birisi değildir. Ama güzel bir kahvaltı sofrasını paylaşabilirsiniz fakat kendiniz yaptınız diye illa sucuklu yumurtayı paylaşmak zorunda değilsiniz bence paylaşmayın da çok fark yaratan bir şey değil.
 • Paylaşımlarınızda farklı içerikler eklemek, içeriklere başlık veya kısa açıklamalar eklemek her zaman etkili, ilgi çeken bir yöntemdir.
 • Eğer birçok ünlü instagram kullanıcısının paylaşımlarına bakarsanız 30 veya daha fazla hashtag ile karşılaşmazsınız. Eğer o kadar hashtag yazmak istiyorsanız çok göz önünde bir yere eklemeyin. Ya açıklamanızın altına ekleyin ya da yorum olarak paylaşımınızın altına ekleyin.
 • İnstagram kullanıcılarınızla çektiğiniz fotoğrafları koymak her zaman ekstra bir sosyal değer oluşturabilir. Düşüncesi ne kadar komik olsa da sosyal medya kendi başına çok farklı bir dünya.
 • .#Tbt Yani “Throwbackthursday” hashtagini (zamana yolculuk) perşembe günleri kullanmalısınız. Evet İngilizce’de Salı gününe de uyuyor ama ilk başladığı zaman perşembe günüdür. Özellikle kış döneminde aktivitelerin azalması insanların eski paylaşımlarını yapsınlar diye tbt’nin çakması #flashbackfriday hashtagi oluşturulmuştur.=) Bunu bende kullandım ama sosyal medya uzmanları bunun daha yapay olduğunu düşünmekteler. Aktiviteleri azaltmadığım sürece bu hashtag’e ihtiyaç duyacağımı düşünmüyorum 😀 İlla başka günlerde eski fotoğraflarınızı paylaşmak istiyorsanız sadece #throwback, #tb yazmanız yeterli olacaktır =)

Bu yazdığım notlar kendi cümlelerim olup birden fazla yerli ve yabancı bloglardan okuduğum notlardır. Sosyal medya uzmanı değilim o nedenle kaynaklarını belirtmem lazım. Eğer siz de internette araştırmak isterseniz bu benzeri bilgilere hatta daha ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkün. Örneğin tek başına instagram paylaşım zamanlaması konusunda büyük bir blog okuyabilirsiniz. Ya da hiçbir kurala dikkat etmeden keyfinize göre de kullanabilirsiniz=) Bunların hepsi tamamen kullanma amacınıza bağlı değişkenlerdir.

Saygı ve sevgilerimle

Aykut