Erasmus Hayat Boyu Öğrenme Programı

Erasmus Hayat Boyu Öğrenme Programı

“Erasmus Life Learning Programme”  yani erasmus “hayat boyu öğrenim programı”  en az masrafla ve kolay gerçekleştirebileceğiniz ve her yıl yaklaşik olarak 3-3.5 milyon ögrencinin yararlandığı öğrenci değişim programdır. Bknz. İlginç bir bilgi çalisma ise erasmus ögrenci değişim programının dünya üzerinde 1 milyon bebekten sorumlu olduğunu söylemektedir. 

1484105_10152079149677362_455194509_n

Belki bu cümleyle biraz abarttığımı düşünebilirsiniz ama 26 yaşına gelmiş ve hayatının  en kritik 2. dönemini de bu program sayesinde gerçekleştirecek bir insan için duygularına tercüme olabilir….ki oluyor da.

Müthiş bir vizyona sahip her zaman hakkında övgüyle bahsettiğim bir arkadaşımın yol göstermesi sayesinde ilk kez 2012 de lisans döneminde Estonya Tartu Üniversitesine giderek gerçekleştirdim. Burada yaşadığım 6 aylık süreç benim dünya üzerindeki  olaylara karşı bakış açımı değiştirdiğini içtenlikle söyleyebilirim. Bu zamanda yaşadığım hayat tecrübeleri benim için çok özeldir ve unutulmazdır. “Erasmus” ilk günden son güne kadar müthiş eğlenceli geçebilecek sizi hayatınızın her döneminde hatırlayabileceğiniz anıları yaşatabilecek bir süreç olabilir…. ki oldu da….

Her şeyden önce ailenizden sevdiklerinizden alıştığınız düzenden uzaktasınız ve tek başınasınız. “ Kültür şoku” ile tanışıyorsunuz. Yabancı dilinizi yeterli olmadığını düşünebiliyorsunuz başta yapabilir miyim acaba diyorsunuz, derdinizi zar zor anlatabiliyorsunuz  bununla  birlikte alkolün bu dertleri ortadan kaldırdığını da görebiliyorsunuz. Bir sürü farklı milletten ve kültürden insan ile farklı bir şehirde buluşuyorsunuz. Birlikte çok fazla zaman değerlendiriyorsunuz onlardan çok şey öğreniyorsunuz ki öğretti de ….

Birlikte yemek yapıyorsunuz; ülkelerin mutfağı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz,

seyahat ediyorsunuz; daha az parayla ne kadar fazla seyahat edilebileceğini öğreniyorsunuz, dünyayı gezerek keşfetmenin ne kadar keyifli ve uzun zaman alacağını öğreniyorsunuz

eğleniyorsunuz; hayattan keyif almaya çalışan her insanın dünyanın her yerinde aynı olabileceğini öğreniyorsunuz,

aşık oluyorsunuz; farklı dillerde çok fazla sevgi sözcüğü öğreniyorsunuz ,

hayat boyu arkadaş oluyorsunuz; dünyanın her yerinde kulağınız ve gözünüz oluyor, dünyaya daha fazla ait olduğunuzu hissediyorsunuz.

Her şeyin sonunda hayat boyu öğrenebilme hazzını keşfediyorsunuz. Burada yaşayacağınız 3 ay, 6 ay ya da 1 senenin bütün hayatınıza nasıl bir etki edebileceğini yıllar sonra fark ediyorsunuz. İleride sürekli hatırlayacağınız ve anlatacağınız çok güzel anılara sahip oluyorsunuz… ki oldum da.

Sonra  “ Everything I do in life today is because one day I decided to go on my erasmus”  yani “Bugün hayata dair yaptığım herşey bir gün erasmusa gitmeye karar verdiğim için  oldu…. diyebiliyorsunuz ….ki dedim de.

Öğrenilecek çok şey var , yeni bir erasmus yolculuğu istikamet “Köln Spor Akademisi” ……..

Son Yazılar
Bir cevap bırakın